Pielęgnacja suchej skóry

odwodniona skora Aby właściwie pielęgnować skórę, która ma odczuwalne problemy z nawilżeniem powinniśmy wiedzieć czy mamy do czynienia ze skórą suchą czy też odwodnioną.
Odwodnienie może dotyczyć każdego typu skóry. Może to być nawet skóra tłusta ze skłonnością do trądziku. Zawsze też towarzyszy skórze suchej, która właściwie zawsze jest odwodniona.
Jak rozpoznać suchą skórę?
Na pierwszy rzut oka moglibyśmy stwierdzić, że skóra sucha i odwodniona to właściwie to samo. W rzeczywistości jednak są to dwa całkowicie odmienne typy cery. Przede wszystkim trzeba ;powiedzieć, że cera sucha jest nam dana w genach bądź pojawia się z wiekiem- czyli występuje naturalnie. Wraz z upływającymi latami, gruczoły łojowe są coraz bardziej leniwe i pracują dużo wolniej. Skutkiem tego większość osób w dojrzałym wieku ma cerę suchą.
Skóra sucha jest cienka i zazwyczaj bardzo jasna oraz zaróżowiona gdyż prześwitują przez nią drobne naczynia krwionośne. Pory skóry suchej są zamknięte i niewidoczne, a ona sama prawie zawsze ma matowy odcień. W niektórych miejscach jest szorstka, chropowata i łuszcząca się. Zdecydowanie brakuje jej elastyczności i miękkości, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia.. Duża wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie detergentów i wody, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych cech skóry suchej.
Na nadmierne wysuszenie najbardziej narażone są odsłonięte części ciała. Suchość skóry zależy w dużej mierze od pory roku- nasila się zimą i jesienią.
Jak pomóc suchej skórze?
Podstawowe znaczenie ma tutaj właściwy program systematycznej pielęgnacji natłuszczająco-nawilżającej. Celem tej pielęgnacji jest regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej, zatrzymanie wody w naskórku oraz zapobieganie możliwym powikłaniom. Na pewno poradzą sobie z tym zadaniem kosmetyki, w składzie których należy szukać ceramidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli oraz witaminy E. Nowoczesne kosmetyki stosowane do pielęgnacji suchej skóry są najczęściej bardzo gęste, bogate w odżywcze składniki oraz nawilżające i łagodzące komponenty.
Kremy nawilżające powinny być stosowane dwa, a nawet trzy razy dziennie. Jeżeli zostanie błyskawicznie wchłonięty, będzie oznaczało to, że skóra bezapelacyjnie go potrzebuje. Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi, czy dany kosmetyk stosowany na dzień posiada filtry przeciw słoneczne. Musimy pamiętać o tym, że promienie słoneczne bardzo łatwo potrafią wnikać w powierzchnię suchej skóry, która w ten sposób narażona jest na poparzenie, bez względu na porę roku. Jednak proces od nowy naskórka zdecydowanie szybciej przebiega w nocy. Dlatego wskazane jest też aby stosować specjalnych kremów na noc.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s