Skutki nadmiernego opalania

Sunburn. Severe sunburn and peeling skin on the shoulder of a male patient. Sunburn is caused by over-exposure to sunlight. The ultraviolet rays in sunlight destroys cells in the outer layer of the skin and damages tiny blood vessels beneath. Affected skin becomes inflamed and may blister, and several days later the dead cells are shed in this peeling process. Sunburn is most common in fair-skinned people, whose skin lacks the pigment melanin that can reduce these effects. Repeated exposure can age skin prematurely and increases the risk of skin cancer. Calamine lotion and drugs can help with the pain, but severe cases require medical attention and corticosteroid drugs.Zapewne niewiele jest takich osób, które nie lubią zażywać kąpieli słonecznych. Słońce jest nam bardzo potrzebne, ale może też wyrządzić nam krzywdę. Dlatego powinniśmy z dobrodziejstwa słońca korzystać rozsądnie i mądrze. I czerpać z tego same korzyści. Jednym słowem powinniśmy ze słońca korzystać tak aby oparzenia słoneczne nie stało się dla nas problemem.
Niestety nikt nie jest doskonały i czasem po prostu możemy się zapomnieć i przesadzić z opalaniem. W konsekwencji zamiast pięknego podkreślającego urodę brązu nasza skóra przypomina raczej kolor buraczkowy.
Objawy poparzenia słonecznego
silne zaczerwienienie skóry
obrzęk skóry
skóra staje się bardzo gorąca i wrażliwa ( każdy dotyk łączy się z bólem )
w przypadku ciężkiego poparzenia mogą pojawiać się pęcherze i gorączka.
Stopnie oparzeń słonecznych
Oparzenia pierwszego stopnia- to oparzenie najłagodniejsze. Skóra przybiera lekko czerwony odcień, ale po kilku dniach jej wierzchnia warstwa zaczyna się łuszczyc i schodzić płatami.
Oparzenia drugiego stopnia – te są już bardziej dotkliwe. Skóra pokrywa się niezwykle bolesnymi pęcherzami wypełnionymi żółtym płynem, naskórek zaś ulega częściowej martwicy. Powstają rany, które goja się nawet kilka tygodni. Na szczęście po wygojeniu nie pozostawiają po sobie blizn.
Oparzenia trzeciego stopnia – te oparzenia należą do najbardziej bolesnych i dotkliwych. W tym przypadku uszkodzeniu ulegają wszystkie warstwy skóry, a także tkanka podskórna oraz nerwy. Najczęściej spalona skóra odchodzi od ciała. stan taki jest bardzo niebezpieczny, może nawet zagrażać życiu.
Przy dotkliwym poparzeniu mogą wystąpić nudności, a nawet wymioty, podwyższona temperatura i drgawki. Jeśli zauważymy tego rodzaju symptomy, to koniecznie skontaktujmy się z lekarzem, gdyz mogą to być oznaki udaru słonecznego.
Pomoc przy oparzeniach słonecznych
Jeśli oparzenie nie jest zbyt mocne najlepiej zacząć od kojącego prysznica. Należy jednak pamiętać aby woda nie była zimna gdyż można narazić się na szok termiczny. Po chłodnym prysznicu dobrze jest zaaplikować sobie zimny kompres. Do najbardziej popularnych metod zalicza się okłady z zimnego jogurtu, kefiru lub maślanki.
Natychmiastowa ulgę powinny przynieść pianki i preparaty chłodzące oraz środki przeciwbólowe. Najlepiej wybrać te zawierające ibuprofen, który posiada właściwości przeciwzapalne. Warto sięgnąć również po mleczka i balsamy po opalaniu. Środki te powinny zawierać w swoim składzie allantoinę, lanolinę, D – pantenol, kwas hialuronowy i witaminę E, które nie tylko przyniosą ulgę i ukojenie, ale skutecznie nawilżą oraz dają impuls dla procesów naprawczych skóry.
W najcięższych przypadkach oparzeń należy podawać leki przeciwbólowe oraz preparaty i maści przyśpieszające gojenie się skóry.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s